19 Nisan 2014 Cumartesi | 13 Yazar 7 kategori 442 Haber

Kuduz Belirtileri

Mart 8, 2012 | Genel Sağlık | aysegul

kuduz Kuduz Belirtileri

Kuduz, insanlara hayvanlardan geçen bir hastalıktır. Ölüme sebep olabilir. Kuduz hayvanın salyasında bulunur ve ısırmasıyla insana geçer.

Kuduz hasta hayvanın ısırması sonucu salyasının bulaşması ile akut beyin iltihabı sonucu ölümle bile bitebilen bir virüs hastalığıdır. Kuduz; kurt, çakal, yarasa, ayı doğada bulunan vahşi hayvanlarda ve de aşılanmamış köpek, kedi gibi evcil memeli hayvanlardan da bulaşabilir. Kuduz olan hayvanda davranış bozukluklar vardır. Hayvanın beden ısısı artar. Yabancı cisimlere karşı ilgisi artar ve saldırgan olur. Gözlerinde irileşme ve kızarıklık meydana gelir. Kuduz olan hayvanın salyası deriye temas ettiğinde bile geçebilir. Kuduz olan hayvanın mama tasında bile bulaşma riski vardır.

İnsanlarda ise iştahsızlık, yorgunluk ve ateş görülür. Isırık bölgesinde his kaybı oluşur. Aşırı korku oluşur ve saldırganlık meydana gelir. Titreme, öksürük, karın ağrısı, kusma, uyku bozuklukları gibi belirtiler kendini gösterir. İleri zamanlarda hayal görme, hızlı nefes alma, salya artımı meydana gelir.

Kuduz için birçok aşı çeşidi vardır. Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği bulaşma sonrası aşılama 0, 3, 7 , 14 ve 28. günlerde 5 doz olmak üzere uygulanır. Hastalığın kuluçka süresi 8 günden 2 yıla kadar uzayabilir. Ortalama kırk günde iyileşme gösterir. Kuduz aşısı ve anti serum verilmelidir.

Etiketler:kuduz belirtileri

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Kuduz Belirtileri benzer konular