24 Nisan 2014 Perşembe | 13 Yazar 7 kategori 442 Haber

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ve Tedavisi..

Şubat 25, 2012 | Genel Sağlık | begum

IDRAR 1 İdrar Yolu Enfeksiyonu Ve Tedavisi..

İdrar yolu enfeksiyonları dünyada vücutta üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en çok görülen rahatsızlıktır.İdrar yolu enfeksiyonu, mikropların dış idrar yolundan girerek çoğalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir ancak bunun kesin nedenleri bilinmemektedir. Kadınlarda dış idrar yolunun kısa oluşu bu enfeksiyonun oluşma riskini arttırmaktadır.

Gebelik idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığını arttırmaktadır.Gebe kadınların % 2-4’ünde idrar yolu enfeksiyonları görülmektedir.Gebelik sırasında hormonların ve idrar yollarının konumunda ve akımında ortaya çıkan değişiklikler enfeksiyona yakalanma riskini arttırmaktadır.

Belirtileri; acil idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma, İdrarın bulanık, süt bulaşmış gibi olması, bulantı, kasık ağrısı ve ateş, idrarda kan varsa, rengin kırmızımsı olması gibi görülebilir.İdrar yolu enfeksiyonu mesanede oluşuyorsa ‘sistit’, üretrada ise ‘üretrir’ olarak adlandırılmaktadır. idrar tahlili, idrar kültürü ve idrar yollarını ve varsa taşı görüntülemek için endoskopi yöntemiyle, röntgen filmi ile teşhis koyulmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde genellikle antibiyotikler kullanılır.Belirtiler genellikle antibiyotik tedavisine başladıktan birkaç gün sonra kaybolsa da antibiyotik tedavisine bir süre daha devam edilir. Ağrıyı gidermek amaçlı spazm çözücüler ve ağrı kesiciler kullanılabilir.Bununla birlikte kasık bölgesine sıcak uygulanmasının, bol bol su içilmesinin de etkili olduğu görülmüştür.

Kişinin son 60 gün içersinde vücudunda oluşan enfeksiyonu varsa mutlaka cinsel ilişkiye girmiş olduğu kişiye haber vermesi gerekmektedir.

Etiketler:idrar yolu enfeksiyonu baş ağrısı yaparmı,idrar yolu enfeksiyonu kasık ağrısı yaparmı,idrarın bulanık olmasının nedenleri,soğuk algınlığı kasık ağrısı yaparmı,kasık ıltıhabı agrısı

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


İdrar Yolu Enfeksiyonu Ve Tedavisi.. benzer konular