19 Nisan 2014 Cumartesi | 13 Yazar 7 kategori 442 Haber

Dalak Büyümesi

Şubat 19, 2012 | Genel Sağlık | fullja

dalak tumoru 515x387 Dalak Büyümesi

Dalak midenin yanında ve karnın sol üst tarafında kaburgalar arasında yumruğumuz büyüklüğünde olan organdır.Enfeksiyonlar ve kanser gibi hastalıklar dalak büyümesine yol açar.Dalak vücudumuz için önemli bir organdır.Dalağın görevleri arasında beyaz kan hücreleri olgunlaştırır,yaşlı kan hücrelerini ayıklar ve trombosit kan hücrelerini depo eder.

Dalak hastalık veya kasa sonucu yırtılabilir ve bu durumlar ölümcül risk taşımaktadır.Büyümüş dalak görevini tam olarak yerine getiremez ve normal kan hücrelerini de süzmeye başlar.Bu yüzden bir çok pıhtılaşmış olan kan hücresi dalakta birikmeye başalr.Dalak büyümesi ancak ultrasonlu muayene sonucu anlaşılır.

Dalağın büyümesi durumlarında ,kansızlık,halsizlik ve karnın üst tarafında ağrı hissedilir.Derin nefes alımlarında bu ağrı daha da çok şiddetlenir.Bu tip durumlarda ihmal edilmeden doktora başvurulmalı ve gerekli muayeneler yapılmalıdır.

Sıtma gibi parazitlerin kaynaklana hastalıklar,siroz, virüs ve bakteriyel infeksiyonlar,kan kanseri ve lenf kanseri, metabolizma hastalıkları gibi rahatsızlıklar dalak büyümesine neden olur.

Etiketler:dalak kanseri,dalak büyümesi kanser,dalak büyümesi genetik midir,dalak buyumesinden kaynaklanan agri,midenin büyümesi

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Dalak Büyümesi benzer konular