24 Nisan 2014 Perşembe | 13 Yazar 7 kategori 442 Haber

Çıban Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır.?

Şubat 6, 2012 | Genel Sağlık | begum

9df20ciban 515x485 Çıban Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır.?

Çıban yavaş bir şekilde büyüyen ve zaman içerisinde fazlaca kızaran sivilcelere verilen isimdir.Çıban büyüdükçe orta kısmında beyaz bir şekilde iltihap oluşur.Daha sonra ise bu iltihap daha da büyüyerek yumuşar ve içinde biriken iltihap beyaz bir sıvı şeklinde akar.

Çıban genellikle saç diplerinde, sırtta, kalçada, kol ve bacaklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır.Çıbanın oluşmasını meydana getiren stafilokok dore isimli bir mikroptur.Bu mikrop kulaktan, bağırsaktan yada solunum yollarından vüduda girer ve yerleşir.

Çıbana karşıda alınabilecek önlemler vardır.Örneğin vücudunda çıban oluşumu başlayan kişilerin doktor tarafından tedaviye başlayana kadar yarayı temiz tutmaları ve üzerini gazlı bezle kapatmaları gerekir.Bu işlen hem yaranın mikrop kapmasını hemde elbise vs. bir yerlerle temas ederek acı vermesini engeller.

Çıban bulaşıcı bir mikroptur ve rahatsızlık geçene kadar çocukalarla temasda bulunmamalı ve onların kullandığı eşyalarla temasda bulunulmamalıdır.Eğer çıban emziren bir annede göğüs bölgesinde meydana geliyorsa çıban mikrobu geçene kadar o bölgeden çocuk emzirilmemelidir.

Çıbanın tedavisi yapılırken antibiyotik merhemler en çok yardımcı olan ilaçlardır.Özellikle baş bölgesinde oluşan çıbanlarda tedavi edilmediğinde kan zehirlenmelerine neden olabilir.Ve bu oldukça tehlikelidir.Bu nedenle tedaviye erken başlanmalıdır.

 

Etiketler:popoda çiban,popoda çıkan çıban,kalçada çıkan çıban,kalçada çıkan çıban tedavisi,çıban

Doktora Sor

  1. popomda çıban cıktı ameliyet gerekiyo mu aceba acil cevap istiyorum

    abdullah
    Haziran 4, 2013 at 12:21 am
    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Çıban Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır.? benzer konular